Bize Ulaşın: +90 850 00 00 00

Seyşeller Cumhuriyeti Teknik Heyeti Yaş Meyve Sebze İhracatı İçin Ülkemizi Ziyaret Etti

  • Anasayfa
  • Haberler
  • Seyşeller Cumhuriyeti Teknik Heyeti Yaş Meyve Sebze İhracatı İçin Ülkemizi Ziyaret Etti
Seyşeller Cumhuriyeti Teknik Heyeti Yaş Meyve Sebze İhracatı İçin Ülkemizi Ziyaret Etti

Seyşeller Cumhuriyeti Teknik Heyeti Yaş Meyve Sebze İhracatı İçin Ülkemizi Ziyaret Etti

Yaş meyve ve sebze ihracatında alternatif pazar arayışı çalışmaları kapsamında yaş meyve sebze üreticileri ve ihracatçıları Seyşeller Cumhuriyeti’nden gelen 3 kişilik bir teknik heyeti ağırladı.

Seyşeller’in Bitki Giriş-Çıkış Denetim ve Koruma Büroları uzmanları 4 Temmuz 2017 tarihinde Türkiye’ye gelip Ankara’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeler yaparak, Antalya, Mersin ve Adana şehirlerinde 20 farklı üretim ve paketleme tesisini inceledi.

Türk yaş meyve ve sebze ürünlerinin ihracatının artırılması, yeni ve alternatif pazarların oluşturulması ve ihracat yapılan ülke yelpazesinin genişletilmesi çalışmaları çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Seyşeller Cumhuriyeti Bitki Giriş-Çıkış Denetim ve Koruma Büroları temsilcileri, yaş meyve ve sebze ürünlerinin üretildiği bahçe ve paketleme tesislerini incelemek üzere Türkiye’de buluştu.

Üretim tekniklerini görmek ve Tarım Bakanlığı’nın çalışmalarını incelemek için üretim bahçeleri ve paketleme tesisleri ziyaret edildi

Türk yaş meyve ve sebze ürünlerinin daha geniş pazarlarda yer alması için sürdürülen çalışmalar aralıksız devam ediyor. Çalışmalar kapsamında ülkemize davet edilen Seyşeller Cumhuriyeti heyetine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerince Ankara’da, yapılan biolojik ve bioteknik mücadele çalışmaları hakkında sunumlar yapılarak, laboratuvar olanakları, personel eğitimi vb. teknik konular ile Bakanlık kontrolüyle yapılan zirai mücadele ve üretici bilinci artırma çalışmaları hakkında bilgi aktarıldı. Bu aktarımlar sonrasında, yapılan çalışmaların uygulama aşamalarındaki verimliliğinin gösterilebilmesi amacıyla Antalya, Mersin ve Adana şehirlerinde, domates, salatalık, biber ve marul için sera altı üretim yerleri ile sert çekirdekli meyveler, patlıcan, üzüm, nar, kiraz ve narenciye için de üretim alanları ve paketleme, soğuk hava depo tesisleri ziyaret edildi ve böylece Türk yaş meyve ve sebze ürünlerinin üretim ve ihracat kalitesi heyete aktarılmış oldu.

Heyet başkanı Keven Selwyn Nancy: "Türkiye üretim açısından ileri bir düzeye sahip. Türk yaş meyve ve sebze ürünleri de çok kaliteli.”

Seyşeller Cumhuriyeti’nin Bitki Biyolojik Koruma Dairesi Şefi Keven Selwyn Nancy, Uluslararası İlişkiler ve Ticaret Şubesi Sorumlusu Randy Garry Donald Stravens ve Sınır Kontrol ve Karantina Dairesi Şubesi Sorumlusu Bobb Petrousse’tan oluşan Seyşeller heyeti, üretim alanları ve paketleme tesisleri incelemeleri haricinde ürünlerin hasat edilmesi, nakliyesi, soğutulması, depolanması, kalıntı raporları ve paketlenmesi bölümlerinde incelemelerde bulunarak, yetkililerden yapılan soğutma işlemlerinin takibi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın denetimi ve eğitimleri ile Akdeniz meyve sineği hakkında çalışanların bilinçlendirilmesi konularında bilgi aldı.

Seyşeller yetkilileri, ülkeleri için faydalı bir heyet programı geçirdiklerini ve zaten daha önceden Türk ürünlerinin kaliteli olduğunu bildiklerini ancak heyet programı sayesinde gördükleriyle bilgilerini pekiştirdiklerini, Türk ürünlerinin kalitesini çok beğendiklerini ve yazılacak raporlar yapılacak testler sonrasında iki ülke arasındaki güzel ilişkilerin Türkiye’den yapılacak ihracat ile taçlanmasını umduklarını vurguladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yetkilileri: "Büyük, küçük ülke demeden tüm alternatif pazarları hedefliyoruz.”

Seyşeller heyeti, programlarının son gününde Türk yetkililer ile heyet değerlendirme toplantısı yaptı. Adana’da gerçekleştirilen toplantıda Bakanlık yetkilileri, "Seyşeller’den gelen heyet üretim alanları, paketleme tesisleri ve soğuk hava depolarında incelemelerde bulundular. İncelemeler sonunda heyet raporunu Seyşeller devlet yetkililerine iletecektir. Bu incelemeler sonunda ümit ediyoruz ki Seyşeller Cumhuriyeti’ne yaş meyve ve sebze ihracatını başlatacağız. Seyşeller çok küçük bir ülke ancak ülkemizin ihracatını artırmak için büyük, küçük ülke demeden tüm alternatif pazarları hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

-Türkiye Yaş Meyve ve Sebze Sektör Kurulu Başkanı Ali KAVAK: "Dünyanın her yerine Türk yaş meyve ve sebzesini ulaştırmak amacındayız.”

Alternatif Pazar arayışları çalışmaları kapsamında ülkemizi ziyaret eden Seyşeller heyetinin ziyaretinden son derece mutlu olduklarını dile getiren Yaş Meyve ve Sebze Sektör Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak; "Bilindiği gibi Türkiye Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları olarak Türk ürünleri için yeni ve alternatif pazarlar yaratmak, ihracat yapılan ülke yelpazesini genişletmek ve böylece ülkemiz ekonomisine azami katkıyı sağlamak amacıyla özveriyle çalışıyor ve elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Bu bağlamda geliştirdiğimiz stratejiler çerçevesinde Seyşeller heyetini ülkemizde ağırladık. Seyşeller Cumhuriyeti nüfus olarak küçük olmasına rağmen, sahip olduğu yüksek turizm potansiyeli dolayısıyla ekonomik gücü yüksek olan ve ithalata ihtiyacı olan bir ülke konumunda. Bununla birlikte, Seyşeller’e ürünlerimizi göndererek sektörümüz için yeni bir tanıtım kanalı yaratmayı ve böylece Türk yaş meyve ve sebzesini dünyanın her yerine ulaştırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Paylaş :

0 Yorum

Yorum Bırak

Haber hakkındaki görüş ve yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz.

En son Haberler